2010 m. lapkričio 7 d., sekmadienis

Šviesa ar tamsa?

Ž.Balčiūnaitės klausimu vyksta "ikiteisminis tyrimas", todėl patikima informacija viešai nesklinda. Verda vien diskusijos "tikiu - netikiu", "myliu - nemyliu", įsismarkauja ko ne Garliavos lygio šou. Prasiskverbusi konfidenciali žinia apie kaltinimus privertė maratonininkę su treneriu bėgti į spaudos konferenciją. Vienintelė aiški joje pasakyta naujiena: čempionė neigia vartojusi dopingą. Kitos detalės – duoklė skandalus mėgstančiai visuomenei ir jos žiniasklaidai.

Laukti žadamos atomazgos gruodžio mėnesį velniškai sunku. Gal pavyktų atspėti, kas laukia: saulėtekis ar saulėlydis?

Diena. Ž.Balčiūnaitė, padedama šalies Lengvosios atletikos federacijos bei endokrinologijos mokslo elito, pateikia įtikinamą paaiškinimą, kad aptikti hormonų santykio nukrypimai nuo normų atsirado dėl natūralių priežasčių be jokio poveikio iš išorės. Antidopingo agentūra įsigilina į jos argumentus, panaikina kaltinimus dopingo vartojimu ir įspėja ateityje dar akyliau stebėsianti visas ilgų nuotolių bėgikes. Živilė išrenkama metų sportininke, moterimi, stilingiausiąja. Kosmetikos ir papildų atletams gamintojai kaunasi dėl jos parašo ant rėmimo sutarčių. Lietuvos moterų maratono rinktinė laimi prizinę vietą kitų metų Pasaulio čempionate.

Naktis. Kovotojai su dopingu atmeta mūsų coliukės pasiteisinimus ir pareikalauja griežtų sankcijų. Ž.Balčiūnaitė nušalinama nuo visų varžybų iki 2012-ųjų rudens. Prezidentūra atima valstybinį apdovanojimą, Vyriausybė – premiją. Jos niekada nebepakvies Londono, Bostono, Niujorko, Čikagos, Berlyno ir kiti didieji maratonai. Spaudžiamas iš viršaus, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas neįtraukia bėgikės į Rio de Žaneiro žaidynių rinktinę.

Nežinau, kaip manote jūs, o mano spėjimas būtų 1:10. Vienas – už baltąjį scenarijų... Blogo pranašo vaidmuo anaiptol neveža, bet bukas realybės neigimas – dar atgrasesnis. Vienas prieš dešimt – nėra beviltiška. Pergalė reikštų, kad a) antidopingo meistrai neleistinai suklydo ir b) tai nesunkiai pavyko įrodyti.

Net išaiškėjus, kad reikalai krypsta blogojon pusėn, nebūtinai užsklęs juodžiausia tamsa. Yra variantų.

Živilė gali apskųsti Antidopingo agentūros ir federacijos sprendimus teismui. Nesu teisinių peripetijų žinovas, bet girdėjau, kad net pagauti už rankos, t.y. su konkrečia draudžiama medžiaga mėginyje, sportininkai išsisukdavo. Tiesiog jų advokatai išknisdavo reikšmingus mėginio paėmimo, laboratorinio tyrimo, sprendimų priėmimo ar kitų procedūrų pažeidimus. Toks bylinėjimasis užtruktų pusmetį ar dar ilgiau, galiojant diskvalifikacijai. Laimėjus bylą, niekas negalėtų reikšti Ž.Balčiūnaitei formalių pretenzijų, nors komercinių varžybų rengėjai, ko gero, vis tiek šnairuotų jos pusėn, o ir žala įvaizdžiui visai neišnyktų.

Sudėtingesnis variantas būtų neigiamas nuosprendis, tačiau švelnesnė už tradicinę sankcija. Švaraus sporto sargai lietuvaitės aiškinimams lieka abejingi ir pareikalauja bausmės. Lietuvos federacija, atsižvelgdama į sportininkės versiją, kad nelemtas hormonų nuokrypis kilo dėl ginekologo paskirtų vaistų, skelbia pusmečio diskvalifikaciją. Mūsų sporto politikams paprakaitavus, tarptautinės institucijos priima tokį verdiktą ir dėl jo neprotestuoja.

Pastaroji perspektyva atrodytų gana viliojantis vidurio kelias, jei ne keletas aplinkybių. Antidopingo agentūra griežtai laikosi pozicijos, kad sportininkas visiškai atsako už tai, kas aptinkama jo mėginiuose. Kaltės negali prisiimti nei treneriai, nei gydytojai, nei vaistų ar papildų tiekėjai. Ž.Balčiūnaitė, pasirašydama dopingo kontrolės metu, „Dufastono“ nedeklaravo, nors privalėjo. Vargu, ar šis preparatas apskritai galėjo turėti įtakos testo rezultatui. Pasigailėjusi maratonininkės ir skyrusi neįprastai švelnią bausmę, Lietuvos federacija rizikuotų pati sulaukti nuobaudų iš IAAF.

Taigi, plačiąja prasme istorijos perspektyva yra prasta: žalos neišvengsime. Skaudžiai suklydo arba dopingo kontrolieriai, arba sportininkės komanda. Tyrimas turėtų išaiškinti kaltuosius. Skandalo baigtis gali lemti kokių nors kėdžių perstumdymus sporto biurokratijoje ir kitokių nepageidaujamų efektų.

Nesiekiantieji iš šios istorijos išsipešti naudos turi susitaikyti, kad rimtų atsakymų greitai nesulauks. Živilei kol kas nenaudinga atsiliepti provokacijoms ir pasakoti smulkmenas apie tyrimo dalykus. Kaltinimai jau suteršė reputaciją. Sportininkė nėra tikra, kad išvengs sankcijų. Kiekvienas garsiai ištartas teiginys gali turėti įtakos nuosprendžiui.

7 komentarai:

Anonimiškas rašė...

Gyvenimas - ne vien tamsa, ne vient šviesa. Tikėkimės, kad veiksmas vyks ne pagal juodžiausiąjį scenarijų. Živilei ir jos komandai - ištvermės, išminties, ramybės. Mokytis tenka ne iš nuogirdų apie kitus, bet iš savų klaidų. Bet juk sakoma - išmokti, pasitaisyti niekada nevėlu. Nenukabink nosiuko, Coliukę ! ! !

Anonimiškas rašė...

Saulė leidžiasi???

Fotografas rašė...

Nuotraukoje - saulėtekis, tik žiemą ir ne Lietuvoje. Ten dienos trumpesnės, bet šviesos pakanka.

Anonimiškas rašė...

Nepainiokite tamsta. Taip, prezidentura gali atimti apdovanojima vadovaudamasi teises aktais. Taciau vyriauybe premijos - ne. Nes tokio atvejo niekada nebuvo ir nera sukurta istatymine baze numatanti tokus dalykus. Del to ir norima priimti puses metu inkubacini eprioda. Bet istatymai atgal negalioja, todel zivilei premija liks. Ir aciu dievui, isivaizduoju, kad ji ja jau isleido gynybai...

Miltiadas rašė...

Ačiū už patikslinimą. Nebūdamas teisės žinovas, dėl premijos atėmimo gal perlenkiau. Gal ne tik dėl premijos? Išlaidų Živilė turėjo patirti daug: "B" mėginys tiriamas tik sportininko sąskaita, kelionė į laboratoriją, advokatų paslaugos - viskas kainuoja. Bet tai tik mažosios bėdos.

Anonimiškas rašė...

Kokios toliau naujienos dėl Živilės?

Dovydas Sankauskas rašė...

Kokios naujienos? Ar dar nėra priimto sprendimo dėl Balčiūnaitės?