2012 m. vasario 18 d., šeštadienis

Konkuravimo džiaugsmas

Nevykėliai nuo čempionų skiriasi ne tik iškovotų titulų skaičiumi. Labiausiai žmones ir organizacijas į skirtingus gardus surūšiuoja požiūris į konkurenciją. Nugalėtojai ją mėgsta, pralaimėtojai - bijo.

Bėgimas – tai varžybos. Kiekvienas, stodamas prie starto linijos, lyg ir džiaugiasi proga pasilyginti su kitais. Užteko tik dešimtį metų pasitrinti Lietuvos bėgimo laukuose, kad suvokčiau realybę: lyderiai varžymosi džiaugsmą nešiojasi kasdien, aukoms jis perauga į kartėlį.

Gyventi nuolat konkuruojant yra įpratęs kiekvienas verslininkas. Net priplaukęs menininkas suvokia, kad jo kūrinys bus lyginamas su kitų darbais. Bėgimų rengėjai taip pat varžosi dėl dalyvių simpatijų, pripažinimo, rėmėjų. Nuosekliai dirbantieji išsiugdo pasitikėjimą, nevykėliai ieško kaltų aplinkui.

Kuo daugiau varžybų, tuo smagiau rinktis mėgėjui. Daugėjant knygynų, greičiau pinga knygos ir gerėja aptarnavimas juose. Konkurencija ugdo ir paslaugų teikėjus, ir vartotojus. Du (Vilniaus ir Druskininkų) pusmaratoniai šį pavasarį sugundys išsijudinti daugiau tautiečių, negu vienas. „Sofokliui“ atsidarius priešais „Vagą“, Gedimino prospekte nuperkama daugiau literatūros.

Yra iniciatyvų, kurios tarytum su niekuo nekonkuruoja. Lietuvos bėgimo taurė, pavyzdžiui. Darius Jurgaitis sumanė suvienyti geriausius šalies bėgimo renginius, Almiras Kavaliauskas ir Robertas Zaicevas idėją palaikė. Iš to gimė tik vienos naujos varžybos – Rumšiškių pusmaratonio handikapas. Kas čia pastumtas ar nuskriaustas?

Nežinau, kas iš tikro nepavyko šiemet Suginčių bėgime, nes ten nebuvau. Akivaizdu, kad tai apmaudi nesėkmė, deja, tokių klaidų, kai paskui tenka anuliuoti rezultatus, pasitaiko. Tikiuosi, rengėjai atsiprašė nusivylusiųjų. Neabejoju, kad pasistengs ateityje.

Teisinga kritika nežeidžia, o emocingos replikos nekeičia tikrovės. Išties nevykusios varžybos numiršta savaime. Tačiau jeigu žmonės trokšta bėgimo taurių, reiškia ši idėja jiems tinka. Vartotojai racionalūs: žodžiais jie mėgsta keikti neva neįtikusį prekybininką ar gamintoją, bet vis tiek perka iš jų, kol neranda geresnio. Bėgikai balsuoja kojomis ir starto mokesčiais.

Tegu laimi stipresnis.

1 komentaras:

Anonimiškas rašė...

Visa bjaurastis, jog Suginčių bėgimas įvyko ir jame nebuvo net menkiausio nusižengimo paskelbtiems galiojantiems tiek LBT, tiek Suginčių bėgimo Nuostatams. Iki dabar LBT organizatoriai nieko oficialiai nepaskelbė, kodėl neužskaityti Taurės nuostatuose ir dabar tebesančio numatyto II etapo bėgimo rezultatai. Puiku, kad yra varžytuvės, šaunu, kad yra entuziastų, kurie vienija bėgiojančius. Su malonumu prie organizatorių darbo prisidėčiau ir aš. Tačiau visur turėtų būti bent elementari tvarka, grįsta visiems priimtinais, suprantamais susitarimais, nuostatais, veiksmais, kažkokia pagarba bendraminčiams. Juk savotiškai visi sėdime viename bėgikų vežime ! ! ! Visiškai suprantama, kad visi norime idealių bėgimų, todėl ir bandome reikšt nepasitenkinimą, kur elementari netvarka, savivalė, neteisybė. Juk šaukštas deguto visą statinę medaus sugadina !!! Kodėl šių varžybų vieni iš organizatorių "Šviesos kariai", klubo narių Suginčių bėgimo rezultatus savojoje įskaitoje pripažino ?
Konkurencija - pažangos variklis. Tik ar gali knygų skaitytojas kelt konkurenciją knygynams ? Galbūt, su daugybe išlygų - tik teoriškai.....:) Jis gali pateikt savąją nuomonę apie knygas, jų priimtinamumą, propaguojamus autorius, jų išdėstymą lentynose, savo pageidavimus......:)
Taip ir bėgimuose - paprasčiausia protestuot nedalyvavimu. Bet kam gi nuo to bus geriau ? Mano nuolatiniams varžovams bėgimuose ? Man ? Tikrai ne. Todėl ir kritikuoju, todėl ir viliuosi, kad bėgime pasieksime pergales ir prieš varžovus, ir prieš save, o organizatoriai bent netrukdys tam :)